Skip to content

436 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
51%
Improvement Value:$175,600
49%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+1.5%
2024$7,984+4.1%
2023$7,669+2.4%
2022$7,491+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 11658, Page 1406

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 7341, Page 1516

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5235, Page 150

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4171, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1920