Skip to content

932 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
May 11, 1988

Property Information

Block54
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
40%
Improvement Value:$268,600
60%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,018+1.5%
2024$7,900+4.1%
2023$7,588+2.4%
2022$7,412+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900

To:

Sq Ft1,161DeedBook 4299, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1910