Skip to content

140 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Jul 1, 1976

Property Information

Block36
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
39%
Improvement Value:$284,100
61%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+1.5%
2024$8,806+4.1%
2023$8,458+2.4%
2022$8,262+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft1,604

Property Built

Built

Year Built: 1916