Skip to content

191 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block40
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF&B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
48%
Improvement Value:$180,700
52%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,722+1.5%
2024$6,624+4.1%
2023$6,362+2.4%
2022$6,215+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,495DeedBook 12439, Page 216

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 8283, Page 1287

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 5267, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1928