Skip to content

847 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1917

Last Sale Price
$25,800
Last Sale Date
Sep 27, 1974

Property Information

Block41
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,300
42%
Improvement Value:$242,500
58%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,993+1.5%
2024$7,872+4.2%
2023$7,551+2.5%
2022$7,370+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$25,800

To:

Sq Ft1,964

Property Built

Built

Year Built: 1917