Skip to content

130 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block41
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
36%
Improvement Value:$326,500
64%
Total Assessment$513,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,715+1.5%
2024$11,542+5.1%
2023$10,987+2.4%
2022$10,733+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$457,500

To:

Sq Ft2,024DeedBook 12238, Page 988

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5093, Page 503

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4188, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1907