Skip to content

724 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
38%
Improvement Value:$342,400
62%
Total Assessment$552,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+1.5%
2024$10,954+4.1%
2023$10,521+2.4%
2022$10,277+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890