Skip to content

1026 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Nov 28, 1983

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,600
53%
Improvement Value:$177,400
47%
Total Assessment$379,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,458+1.6%
2024$13,240+3.9%
2023$12,739+2.3%
2022$12,458+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

To:

DeedBook 3939, Page 144