Skip to content

27 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 9, 2007

Property Information

Block7
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
42%
Improvement Value:$247,200
58%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+1.5%
2024$7,472+4.1%
2023$7,177+2.4%
2022$7,011+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft984DeedBook 8749, Page 1596

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5283, Page 11

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5080, Page 336

Property Sale

Sale
$57,700
DeedBook 3882, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1945