Skip to content

819 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block83
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,600
45%
Improvement Value:$231,300
55%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,127+1.5%
2024$8,993+6.9%
2023$8,410+2.4%
2022$8,216+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 9516, Page 1111

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4179, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1906