Skip to content

821 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
May 9, 1986

Property Information

Block83
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,000
53%
Improvement Value:$178,300
47%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+1.5%
2024$9,039+4.1%
2023$8,682+2.4%
2022$8,481+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 4129, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1906