Skip to content

710 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block87
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,600
40%
Improvement Value:$303,700
60%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667+1.5%
2024$10,511+4.1%
2023$10,095+2.4%
2022$9,862+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 12341, Page 563

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 10161, Page 1092Recorded3/2/2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8868, Page 18

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5095, Page 712

Property Sale

Sale
$37,500

Property Built

Built

Year Built: 1918