Skip to content

309 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block87
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,500
35%
Improvement Value:$408,300
65%
Total Assessment$632,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+1.5%
2024$12,639+4.1%
2023$12,140+4.6%
2022$11,609+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,666DeedBook 11513, Page 1570

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5246, Page 756

Property Sale

Sale
$58,500

Property Built

Built

Year Built: 1900