Skip to content

726 Stokes AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$371,200
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block87
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SFS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,700
41%
Improvement Value:$367,200
59%
Total Assessment$619,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+1.5%
2024$14,187+4.1%
2023$13,627+2.4%
2022$13,311+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$371,200

To:

Sq Ft2,358DeedBook 11031, Page 1504

Property Built

Built

Year Built: 1906