Skip to content

736 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block88
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
36%
Improvement Value:$370,600
64%
Total Assessment$575,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,494+1.5%
2024$12,311+4.1%
2023$11,824+2.4%
2022$11,551+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5083, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1913