Skip to content

702 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block88
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
37%
Improvement Value:$357,700
63%
Total Assessment$567,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,184+1.5%
2024$12,005+4.1%
2023$11,531+2.4%
2022$11,264+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 11029, Page 837

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5226, Page 894

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4012, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900