Skip to content

211 Lakeview DrCollingswood, NJ 08108

Built 1889

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Nov 23, 1983

Property Information

Block90
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
39%
Improvement Value:$320,800
61%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,020+1.5%
2024$10,858+4.1%
2023$10,429+2.4%
2022$10,188+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft1,801DeedBook 3936, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1889