Skip to content

218 Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1885

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block90
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
45%
Improvement Value:$266,700
55%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,119+1.5%
2024$10,952+4.2%
2023$10,510+2.4%
2022$10,261+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1885