Skip to content

31 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block14
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
33%
Improvement Value:$375,400
67%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+1.5%
2024$10,090+4.1%
2023$9,691+2.4%
2022$9,467+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$427,500

To:

DeedBook 12933, Page 1319

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 9597, Page 1173

Property Built

Built

Year Built: 1910