Skip to content

808 Belmont AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block98
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,500
44%
Improvement Value:$246,100
56%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,161+1.5%
2024$8,042+23.7%
2023$6,501+2.5%
2022$6,345+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,822DeedBook 12217, Page 654

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,554DeedBook 12176, Page 1274Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$13,000

Property Built

Built

Year Built: 1920