Skip to content

20 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block9
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
38%
Improvement Value:$285,200
62%
Total Assessment$463,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+1.5%
2024$8,928+4.1%
2023$8,575+2.4%
2022$8,377+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 10925, Page 844

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 9902, Page 1723Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$206,400
DeedBook 8856, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1925