Skip to content

521 Main Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block105
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,454
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
21%
Improvement Value:$149,800
79%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+2.7%
2024$7,195+4.4%
2023$6,894+2.0%
2022$6,758+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,454DeedBook 9021, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 8813, Page 1930

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8616, Page 388

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 4697, Page 858