Skip to content

1 Lawrence Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1975

Last Sale Price
$80,500
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block11002
Lot50
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage968
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
35%
Improvement Value:$39,000
65%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,341+2.7%
2024$2,279+4.4%
2023$2,184+0.9%
2022$2,165+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,500

To:

Sq Ft968DeedBook 11721, Page 475

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 10501, Page 1343Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$33,840
DeedBook 7360, Page 495

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4233, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1975