Skip to content

15 Hyacinth LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block11801
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
24%
Improvement Value:$86,800
76%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+2.7%
2024$4,323+4.4%
2023$4,142+0.9%
2022$4,106+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 11548, Page 256

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5187, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$53,795
DeedBook 3986, Page 969