Skip to content

41 Hyacinth Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block11801
Lot44
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
33%
Improvement Value:$54,700
67%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,188+2.7%
2024$3,104+4.4%
2023$2,974+0.9%
2022$2,948+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 5082, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$72,800
DeedBook 4010, Page 771