Skip to content

13 Hewitt Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block11801
Lot73
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
23%
Improvement Value:$91,700
77%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,632+2.7%
2024$4,509+4.4%
2023$4,321+0.9%
2022$4,283+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 4843, Page 34

Property Sale

Sale
$68,470
DeedBook 4210, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1986