Skip to content

10 Hewitt LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block11809
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class27
Description2SFIG
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
35%
Improvement Value:$50,100
65%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,008+2.7%
2024$2,929+4.4%
2023$2,806+0.9%
2022$2,782+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 7588, Page 65

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 4998, Page 368

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4586, Page 601

Property Sale

Sale
$69,885
DeedBook 4265, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1986