Skip to content

14 Hewitt LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$60,735
Last Sale Date
Feb 25, 1987

Property Information

Block11809
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage1,356
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
24%
Improvement Value:$85,500
76%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,390+2.7%
2024$4,274+4.4%
2023$4,095+0.9%
2022$4,059+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,735

To:

Sq Ft1,356DeedBook 4198, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1986