Skip to content

44 Covington DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1987

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block12504
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,140
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$156,500
76%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,058+2.7%
2024$7,845+4.4%
2023$7,517+0.9%
2022$7,451+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 7881, Page 1118

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4859, Page 24

Property Sale

Sale
$141,800
DeedBook 4332, Page 567

Property Sale

Sale
$374,915
DeedBook 4265, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1987