Skip to content

33 Nashua DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block12506
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,092
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$161,100
76%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+2.7%
2024$8,020+4.4%
2023$7,684+0.9%
2022$7,616+0.6%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 10860, Page 689Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$105,100

From:

To:

Sq Ft2,092DeedBook 10729, Page 1154Recorded10/12/2017

Foreclosure Case F-036754-15

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$109,995
DeedBook 4253, Page 105