Skip to content

17 West Factory Road

Berlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Apr 18, 1997

Property Information

Block1603
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,880
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
31%
Improvement Value:$96,800
69%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,463+2.7%
2024$5,319+4.4%
2023$5,096+0.9%
2022$5,051+15.0%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 4880, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1960