Skip to content

16 Matro AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1977

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block4002
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,624
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
23%
Improvement Value:$139,700
77%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+2.7%
2024$6,891+4.4%
2023$6,603+0.9%
2022$6,545+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 11071, Page 663

Property Sale

Sale
$74,550

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 10034, Page 550Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8044, Page 992

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4699, Page 758

Property Sale

Sale
$42,500

Property Built

Built

Year Built: 1977