Skip to content

8 Matro Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block4002
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,814
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
18%
Improvement Value:$146,100
82%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+2.7%
2024$6,789+4.4%
2023$6,505+0.9%
2022$6,448+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5095, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$41,710