Skip to content

107 Pump Branch Road

Berlin, NJ 08009

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block4410
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,666
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
25%
Improvement Value:$140,300
75%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+2.7%
2024$7,078+4.4%
2023$6,781+0.9%
2022$6,722+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4581, Page 574

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4414, Page 143

Property Sale

Sale
$34,900

Property Built

Built

Year Built: 1973