Skip to content

58 New Brooklyn Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block4601
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage864
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
38%
Improvement Value:$88,500
62%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+17.4%
2024$4,741+4.4%
2023$4,543+0.9%
2022$4,503+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft864DeedBook 11425, Page 1687

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4935, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1925