Skip to content

27 Summer Drive

Berlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block4909
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,276
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
21%
Improvement Value:$166,400
79%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.7%
2024$8,031+4.4%
2023$7,695+0.9%
2022$7,627+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 10062, Page 1873

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 7285, Page 874

Property Sale

Sale
$71,395

Property Built

Built

Year Built: 1978