Skip to content

1 Maiese Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1977

Last Sale Price
$141,250
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block4808
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,190
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
32%
Improvement Value:$101,800
68%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+2.7%
2024$5,691+4.4%
2023$5,453+0.9%
2022$5,405+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$141,250

To:

Sq Ft1,190DeedBook 10716, Page 1880

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5243, Page 504

Property Sale

Sale
$80,001
DeedBook 4901, Page 374

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4511, Page 736

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 41440, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1977