Skip to content

590 Cross Keys RoadSicklerville, NJ 08081

Built 2001
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$5,904,761
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block501
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page05

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage15,255
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,900,000
55%
Improvement Value:$1,600,000
47%
Total Assessment$3,425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$133,663+0.5%
2024$132,965+4.4%
2023$127,400+0.9%
2022$126,280+0.6%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-002588-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$5,904,761

To:

Sq Ft15,255DeedBook 12114, Page 1637

Property Sale

Sale
$4,429,000
Sq Ft15,255DeedBook 11262, Page 633Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4399, Page 393

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4159, Page 95