Skip to content

243 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block5501
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$175,700
90%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+2.7%
2024$7,435+4.4%
2023$7,123+0.9%
2022$7,061+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,650

To:

Property Built

Built

Year Built: 1974