Skip to content

27 Waltham Way

Sicklerville, NJ 08081

Built 1978

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block5808
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,840
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
23%
Improvement Value:$149,400
77%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550+2.7%
2024$7,351+4.4%
2023$7,043+0.9%
2022$6,981+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5217, Page 525

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5058, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1978