Skip to content

15 Heggan Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block6438.02
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,898
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
14%
Improvement Value:$250,700
86%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+2.7%
2024$11,044+4.4%
2023$10,581+0.9%
2022$10,488+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 10961, Page 1506Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$326,215
DeedBook 7397, Page 1749

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 7238, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5215, Page 857