Skip to content

581 Wharton Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block6601
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,026
Acreage3.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
37%
Improvement Value:$81,600
63%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+2.7%
2024$4,939+4.4%
2023$4,732+0.9%
2022$4,690+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8117, Page 980

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7556, Page 950

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 5207, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1950