Skip to content

705 Piney Hollow Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block8001
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,752
Acreage3.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
24%
Improvement Value:$171,000
76%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+2.7%
2024$8,548+4.4%
2023$8,190+0.9%
2022$8,118+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,500

Property Built

Built

Year Built: 1971