Skip to content

212 Old Forks Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block8302
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class14
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage512
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
95%
Improvement Value:$2,400
5%
Total Assessment$47,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,869+2.7%
2024$1,820+4.4%
2023$1,744+0.9%
2022$1,728+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft512DeedBook 12738, Page 1253

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft512DeedBook 9877, Page 1158Recorded9/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900