Skip to content

698 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block8302
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,566
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
30%
Improvement Value:$102,000
70%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+2.7%
2024$5,516+4.4%
2023$5,285+0.9%
2022$5,239+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 9033, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 5121, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1880