Skip to content

100 Wells Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1944

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 1, 1985

Property Information

Block8302
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF-2 UNITS
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,340
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$139,100
92%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,869+2.7%
2024$5,714+4.4%
2023$5,475+0.9%
2022$5,426+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 4080, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1944