Skip to content

12 W New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Nov 28, 2011

Property Information

Block162
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage841
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
64%
Improvement Value:$48,000
36%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,672+1.6%
2024$2,629+6.4%
2023$2,472+1.7%
2022$2,431+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900

To:

Sq Ft841DeedBook 3476, Page 867

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 1984, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1580, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1957