Skip to content

54 W New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$21,101
Last Sale Date
Apr 23, 2001

Property Information

Block162
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage966
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
66%
Improvement Value:$43,900
34%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+1.6%
2024$2,548+6.4%
2023$2,396+1.7%
2022$2,356+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$21,101

To:

Sq Ft966DeedBook 2908, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$51,900
DeedBook 2696, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 1721, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1950