Skip to content

36 E New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block166
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
65%
Improvement Value:$45,800
35%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668+1.6%
2024$2,625+6.4%
2023$2,469+1.7%
2022$2,428+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 3639, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2918, Page 974

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 1642, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1948