Skip to content

40 E New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1938

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block166
Lot26
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage964
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
68%
Improvement Value:$34,400
32%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,194+1.6%
2024$2,159+41.1%
2023$1,530+2.2%
2022$1,497+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft964DeedBook 4114, Page 608

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 1522, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1938